Czego szukasz?

Muzeum Berggruena – Picasso, Klee, Matisse, Giacometti

Autor:

Mój pierwszy wpis w części bloga „Co zwiedzać” poświęcam mojemu ulubionemu muzuem w Berlinie, czyli muzeum Berggruena w dzielnicy Charlottenburg. Jest kilka powodów, dla których zdecydowałem się opisać to miejsce jako pierwsze. Jestem ciekaw, czy potwierdzicie moją opinię.

Muzealne wyznanie

Zanim jednak podam powody, dla których polecam muzeum Berggruena, muszę się do czegoś przyznać. Od jakiegoś czasu coraz częściej dopada mnie muzealne lenistwo. Świadom tej przypadłości, kieruję się prostą metodą wyboru muzeów, a mianowicie: im mniejsze, tym lepsze. Muzea-instytucje, których zbiorów nie ogarnia najtęższy umysł, wpływają negatywnie na moje samopoczucie. Zawsze jest tak samo: po mniej więcej godzinie świadomego zwiedzania, wchodząc do kolejnego pomieszczenia, w którym wiszą dzieła kolejnego, wybitnego artysty, pojawia się u mnie tępota poznawcza. Idę, patrzę bezrefleksyjnie, czyli paczę i nic. Szum poznawczy, przerwa techniczna, sygnał słaby, piiiiiiiiiii…

Za każdym razem mam z tego powodu wyrzuty sumienia. No bo jak tu nie mieć, skoro wokół tyle kulturowego bogactwa, a głowa mówi NIE. Aby nie narażać się na ten dysonans, szukam muzeów… kieszonkowych, czyli takich, które można w spokoju przejść w ciągu godziny, no może półtorej.

I to jest pierwszy powód, dla którego lubię muzuem Berggruena.

Muzeum Berggruena po raz pierwszy

W ciągu półtorej godziny można w spokoju obejrzeć wszystkie dzieła i mieć poczucie, że obcowało się ze sztuką przez duże SZ.

A dlaczego przez duże SZ? Powody są cztery: kolekcja dzieł Pablo Picasso, składająca się z ponad 100 prac, kolekcja dzieł Paula Klee, składająca się z ponad 60 obrazów, kolekcja dzieł Henri Matisse’a, złożona z 20 prac oraz kolekcja rzeźb Alberto Giacometti.

Muzeum Berggruena po raz drugi

Drugim powodem jest stosunkowo mało zwiedzających. Nie wiem jak wam, ale mi szturchający mnie współoglądacze przeszkadzają. W muzeum Berggruena osób jest niewiele, tak więc nikt nikomu nie przeszkadza.

Muzeum Berggruena po raz trzeci

Trzecim powodem, dla którego lubię muzeum Berggruena jest piękna architektura budynku, w którym zbiory się znajdują. Za każdym razem zachwycam się na przykład klatką schodową w starej części muzeum. Dlaczego? Znajduje się, nazwijmy to, w rotundzie i pnie się w górę na kształt spirali. Jest bardzo ascetyczna w swojej formie i po prostu mnie urzeka.

Polecam odwiedzenie tego muzeum. Zwiedzanie możecie połączyć ze spacerem po ogrodach pałacu Charlottenburg, czyli letniej rezydencji Cesarza Niemiec. Ogrody znajdują się jakieś 100 metrów od muzeum Berggruena.

Gdzie: Schloßstraße 1,  14059 Berlin (Charlottenburg!!!! Schloßstraße jest też na Steglitz ale tam możecie pojechać na zakupy)

Stacja: Sophie-Charlotte-Platz (U2), Autobus: M45 (Luisenplatz/Schloss Charlottenburg)

www: oficjalna strona muzeum (po polsku)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Dodaj komentarz

Polub Głód w wielkim mieście


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 279
Facebook
Facebook
INSTAGRAM

O blogu i blogerze

Jesteście albo niedługo będziecie w Berlinie – mieście, w którym wybór restauracji i barów robi wrażenie co najmniej takie, jak za komuny półki w Pewex-ie. Zwiedzacie, podziwiacie... Nagle czujecie, że głód zbliża się wielkimi krokami...

Jak w takiej sytuacji znaleźć fajną knajpę?
Możecie postawić tarota ale nie wróżę wam sukcesu. Możecie spytać kogoś na ulicy, ale szansa na to, że spotkacie Berlińczyka graniczy z cudem. W centrum są sami turyści.

Odpowiedzią na wasz problem jest mój blog. Od wielu lat odkrywam dla siebie bogactwo kulinarne Berlina. Na moim blogu znajdziecie informacje o restauracjach, knajpach i barach, w których jadłem i piłem. Każdy wpis to moja prywatna, subiektywna wskazówka, gdzie warto pójść, aby dobrze zjeść. Korzystajcie. Na zdrowie!


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/controllers/sfsi_frontpopUp.php on line 61