Czego szukasz?

Tierpark czyli alternatywa dla ZOO Berlin

Autor:
Słonie w berlińskim Tierpark
Tygrys w berlińskim Tierpark
Dużo przestrzeni dla dużych zwierząt
Żyrafy w berlińskim Tierpark
Blokowiska za murami Tierparku niczym pomniki dawnego systemu
Pałac, a w tle wieżowiec z wielkiej płyty

Jeżeli lubicie zwierzęta, chcecie uciec od wielkomiejskiego zgiełku lub macie dzieci, które pragną zobaczyć słonia tudzież inne egzotyczne zwierzę, to w każdym dużym mieście możecie wybrać się do zoo. W Berlinie macie do wyboru dwie atrakcje tego rodzaju. Skąd wziął się dodatkowy ogród zoologiczny w Berlinie? Dlaczego mniej znany Tierpark uważam za ciekawszą alternatywę dla bardzo popularnego berlińskiego zoo? Odpowiedź znajdziecie w poniższych wpisie. 

Ogród zoologiczny x 2, czyli zwierzęta a światowa polityka

O historycznym podziale miasta na część zachodnią i wschodnią przypominają we współczesnym Berlinie liczne, zdublowane obiekty, m.in. dwie wieże telewizyjne, dwa znane centra handlowe (KaDeWe i to na Alexanderplatz) i… dwa ogrody zoologiczne.

Można zatem powiedzieć, że to dzięki Jałcie mamy w Berlinie możliwość wyboru pomiędzy dwoma ogrodami zoologicznymi – tym znanym, czyli Berlińskim Ogrodem Zoologicznym (Berliner Zoologischer Garten) i tym mniej znanym, czyli Tierpark Berlin. Pierwszy jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Niemczech (rok zał. 1844). Ten drugi założony został w roku 1954 w Berlinie Wschodnim jest największym powierzchniowo ogrodem zoologicznym w Europie.

Ogród zoologiczny w Berlinie Wschodnim

Oprócz wartości czysto propagandowych, powstanie ogrodu zoologicznego w Berlinie Wschodnim było podyktowane bardzo przyziemną potrzebą. Po zakończeniu II Wojny Światowej berlińskie zoo znalazło się w brytyjskiej strefie wpływów i tym samym mieszkańcy Berlina Wschodniego nie mogli go odwiedzać.

Na budowę nowego zoo wybrano piękny park krajobrazowy z początku XIX wieku. Twórcą założenia parkowego był najwybitniejszy architekt krajobrazu tamtych czasów, Peter Joseph Lenné. Po zakończeniu II Wojny Światowej park wraz pałacem został znacjonalizowany. Wystarczyło kilka lat upaństwowienia i wszystkie obiekty oraz park popadły w ruinę. Pomysł utworzenia w tym miejscu ogrodu zoologicznego był zatem ratunkiem dla historycznego założenia parkowego.

Tierpark miał dla władz komunistycznych znaczenie pokazowe, więc łożono spore środki na jego rozwój. Dzięki temu powstało wiele bardzo dobrze zaplanowanych obiektów, które żyjącym w nich zwierzętom gwarantowały maksymalny komfort. Liczba zwierząt rosła z każdym rokiem. Co jakiś czas powiększano też powierzchnię ogrodu.

Ogród zoologiczny „Tierpark” dzisiaj

Po dziś dzień Tierpark jest największym obszarem zielony w obrębie miasta i służy wielu Berlińczykom jako miejsce spacerów i wypoczynku. Pozostaje mi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wolę Tierpark od berlińskiego zoo w centrum.

Powodów jest kilka:

  1. Jest to naprawdę duży obszar ze starodrzewiem i ładnymi alejami. Dzięki temu można wizytę w zoo połączyć ze spacerem. Obchodząc Tierpark dookoła, przejdziemy około 20 km!
  2. Na tym obszarze żyje znacznie więcej zwierząt niż w berlińskim zoo. Na oficjalnej stronie podają, że w Tierpark żyje 900 gatunków w łącznej liczbie 7800 zwierząt.
  3. W Tierpark zwierzęta mają znacznie więcej miejsca niż w zoo w centrum.
  4. Jest tutaj znacznie mniej turystów i nie trzeba przepychać się przez tłum, żeby zobaczyć interesujące nas stworzonko.
  5. Z Polski jest bliżej do Tierpark niż do zoo w centrum miasta.

Jedźcie i sprawdźcie czy mam rację, polecając wam Tierpark. Napiszcie swój komentarz. Będę wdzięczny.

Strona: Tierpark Berlin

Gdzie: Am Tierpark 125, 10319 Berlin

Stacja: Tierpark (U5)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Dodaj komentarz

Polub Głód w wielkim mieście


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 279
Facebook
Facebook
INSTAGRAM

O blogu i blogerze

Jesteście albo niedługo będziecie w Berlinie – mieście, w którym wybór restauracji i barów robi wrażenie co najmniej takie, jak za komuny półki w Pewex-ie. Zwiedzacie, podziwiacie... Nagle czujecie, że głód zbliża się wielkimi krokami...

Jak w takiej sytuacji znaleźć fajną knajpę?
Możecie postawić tarota ale nie wróżę wam sukcesu. Możecie spytać kogoś na ulicy, ale szansa na to, że spotkacie Berlińczyka graniczy z cudem. W centrum są sami turyści.

Odpowiedzią na wasz problem jest mój blog. Od wielu lat odkrywam dla siebie bogactwo kulinarne Berlina. Na moim blogu znajdziecie informacje o restauracjach, knajpach i barach, w których jadłem i piłem. Każdy wpis to moja prywatna, subiektywna wskazówka, gdzie warto pójść, aby dobrze zjeść. Korzystajcie. Na zdrowie!


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/controllers/sfsi_frontpopUp.php on line 61