Jeżeli lubicie zwierzęta, chcecie uciec od wielkomiejskiego zgiełku lub macie dzieci, które pragną zobaczyć słonia tudzież inne egzotyczne zwierzę, to w każdym dużym mieście możecie wybrać się do zoo. W Berlinie macie do wyboru dwie atrakcje tego rodzaju. Skąd wziął się dodatkowy ogród zoologiczny w Berlinie? Dlaczego mniej znany Tierpark uważam za ciekawszą alternatywę dla bardzo popularnego berlińskiego zoo? Odpowiedź znajdziecie w poniższych wpisie.
Ogród zoologiczny x 2, czyli zwierzęta a światowa polityka
O historycznym podziale miasta na część zachodnią i wschodnią przypominają we współczesnym Berlinie liczne, zdublowane obiekty, m.in. dwie wieże telewizyjne, dwa znane centra handlowe (KaDeWe i to na Alexanderplatz) i… dwa ogrody zoologiczne.
Można zatem powiedzieć, że to dzięki Jałcie mamy w Berlinie możliwość wyboru pomiędzy dwoma ogrodami zoologicznymi – tym znanym, czyli Berlińskim Ogrodem Zoologicznym (Berliner Zoologischer Garten) i tym mniej znanym, czyli Tierpark Berlin. Pierwszy jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Niemczech (rok zał. 1844). Ten drugi założony został w roku 1954 w Berlinie Wschodnim jest największym powierzchniowo ogrodem zoologicznym w Europie.
Ogród zoologiczny w Berlinie Wschodnim
Oprócz wartości czysto propagandowych, powstanie ogrodu zoologicznego w Berlinie Wschodnim było podyktowane bardzo przyziemną potrzebą. Po zakończeniu II Wojny Światowej berlińskie zoo znalazło się w brytyjskiej strefie wpływów i tym samym mieszkańcy Berlina Wschodniego nie mogli go odwiedzać.
Na budowę nowego zoo wybrano piękny park krajobrazowy z początku XIX wieku. Twórcą założenia parkowego był najwybitniejszy architekt krajobrazu tamtych czasów, Peter Joseph Lenné. Po zakończeniu II Wojny Światowej park wraz pałacem został znacjonalizowany. Wystarczyło kilka lat upaństwowienia i wszystkie obiekty oraz park popadły w ruinę. Pomysł utworzenia w tym miejscu ogrodu zoologicznego był zatem ratunkiem dla historycznego założenia parkowego.
Tierpark miał dla władz komunistycznych znaczenie pokazowe, więc łożono spore środki na jego rozwój. Dzięki temu powstało wiele bardzo dobrze zaplanowanych obiektów, które żyjącym w nich zwierzętom gwarantowały maksymalny komfort. Liczba zwierząt rosła z każdym rokiem. Co jakiś czas powiększano też powierzchnię ogrodu.
Ogród zoologiczny „Tierpark” dzisiaj
Po dziś dzień Tierpark jest największym obszarem zielony w obrębie miasta i służy wielu Berlińczykom jako miejsce spacerów i wypoczynku. Pozostaje mi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wolę Tierpark od berlińskiego zoo w centrum.
Powodów jest kilka:
- Jest to naprawdę duży obszar ze starodrzewiem i ładnymi alejami. Dzięki temu można wizytę w zoo połączyć ze spacerem. Obchodząc Tierpark dookoła, przejdziemy około 20 km!
- Na tym obszarze żyje znacznie więcej zwierząt niż w berlińskim zoo. Na oficjalnej stronie podają, że w Tierpark żyje 900 gatunków w łącznej liczbie 7800 zwierząt.
- W Tierpark zwierzęta mają znacznie więcej miejsca niż w zoo w centrum.
- Jest tutaj znacznie mniej turystów i nie trzeba przepychać się przez tłum, żeby zobaczyć interesujące nas stworzonko.
- Z Polski jest bliżej do Tierpark niż do zoo w centrum miasta.
Jedźcie i sprawdźcie czy mam rację, polecając wam Tierpark. Napiszcie swój komentarz. Będę wdzięczny.
Strona: Tierpark Berlin
Gdzie: Am Tierpark 125, 10319 Berlin
Stacja: Tierpark (U5)